Projektowanie i tworzenie stron internetowych nie należy do najłatwiejszych zadań. Warto jednak się tym zająć, ponieważ witryna to cyfrowa wizytówka, na której możesz zaprezentować swoje portfolio, umieścić case studies czy też uwzględnić opinie innych klientów. Przede wszystkim umożliwia ona jednak kontakt z nowymi klientami. Jak wygląda zatem tworzenie stron od podstaw? Odpowiadamy.

Jak utworzyć stronę internetową?

Zastanawiasz się, jak stworzyć własną stronę internetową? Oto najważniejsze wskazówki.

Wybierz hosting

Hosting to miejsce, na którym Twoja strona będzie „przechowywana”. Na rynku można znaleźć wielu dostawców hostingu, a ich wybór, zwłaszcza na początku, bywa niełatwy – warto przejrzeć więc oferty różnych usługodawców i idealnie dopasować je do swoich potrzeb. Niektóre firmy proponują nawet specjalne pakiety hostingowe. Warto rozważyć takie rozwiązanie, jeśli w przyszłości zamierzasz założyć więcej niż jedną witrynę internetową. Dodajmy, że zwykle hosting opłaca się raz na rok, a początkowa cena zazwyczaj jest niższa niż po roku użytkowania.

Zarejestruj domenę

Aby strona internetowa miała szansę zaistnieć, potrzebna jest odpowiednia domena. Czym ona jest? O ile hosting można porównać do miejsca, w którym postawisz swój dom, a tyle domenę – do jego adresu. Dzięki niej, po wpisaniu odpowiedniego ciągu znaków, Twoja witryna będzie się wyświetlała użytkownikom. Warto zaznaczyć, że domena kosztuje, a jej ceny mogą być różne, m.in. w zależności od końcówki, na której Ci bardziej zależy, a więc „pl”, „com”, „eu”, itd. Na koszt wpływa domeny również wybrany okres abonamentowy.

Zanim zarejestrujesz domenę, powinieneś sprawdzić, czy przypadkiem nie istnieje ona już w internecie. Najlepiej to zrobić na stronie swojego dostawcy, a nie poprzez wpisywanie adresu w pasku wyszukiwarki. Warto też zaznaczyć, że obecnie można umieszczać w domenie polskie znaki (a tym samym zyskać adres typu www.żółtagęś.pl, jednak nie jest do najlepsze rozwiązanie, ponieważ większość Polaków nie wie, że taka opcja istnieje i z przyzwyczajenia wpisują oni tylko te znaki, które występują np. w języku angielskim.

Zainstaluj system zarządzania treścią

Dziś nie trzeba już znać języka HTML lub CSS, aby założyć własną witrynę. Projektowanie stron internetowych jest o wiele łatwiejsze z CMS-ami, czyli specjalnymi systemami do zarządzania treścią. Dzięki nim możesz w łatwy sposób dopracować różne ważne elementy. Co więcej, instalacja CMS-u jest całkowicie bezpłatna. Zdecydowanie najpopularniejszym takim systemem jest Wordpress, choć z powodzeniem możesz wybrać również jednego z jego konkurentów, takich jak: Drupal, PrestaShop czy Joomla – każdy z nich zapewnia szeroki wachlarz rozwiązań i każdy z nich ma swoje wady, jak i zelty.

Dobierz atrakcyjny projekt graficzny

Tworzenie stron wiąże się również z opracowaniem atrakcyjnego wizualnie projektu graficznego – to właśnie od niego będzie zależało, jak Twoja strona będzie się prezentowała Twoim klientom. Jeśli tworzysz swoją pierwszą witrynę internetową, warto skorzystać z gotowych motywów (czyli szablonów) oferowanych przez dany CMS. Niektóre z nich są darmowe, za inne trzeba zapłacić. Czasem warto zdecydować się na tę drugą opcję, ponieważ takie motywy wyglądają zazwyczaj bardziej profesjonalnie, a do tego są zwykle w większym stopniu rozbudowane.

Dopracuj podstrony, teksty, grafiki

Wykonałeś wszystkie powyższe czynności? Jeśli tak, pora na dodawanie podstron, tekstów, grafik, jak również i zdjęć. Istnieją specjalne wtyczki, dzięki którym Twoja witryna może się stać jeszcze bardziej funkcjonalna. Przykładowo, niektóre z nich pozwolą CI stworzyć formularz zapisu do newslettera – to z kolei pozwoli Ci dotrzeć do większej liczby klientów.

Zleć utworzenie stron internetowych profesjonalistom

Wszystkie opisane wyżej czynności to dopiero początek, jeśli chodzi o projektowanie stron internetowych. Jeśli chcesz mieć pewność, że wszystko będzie zrobione tak, jak należy, powierz stworzenie własnej witryny prawdziwym profesjonalistom. W Verakom tworzymy nowoczesne i estetyczne strony internetowe, które pozwolą Ci zwiększyć sprzedaż oraz pozyskać nowych klientów. Co więcej, oferujemy własny hosting, dzięki czemu nie będziesz musiał korzystać dodatkowo z usług innych firm. Zainteresowany? Jeśli tak, zadzwoń na numer 502 765 397 i skontaktuj się z nami już dziś!