Zanim odpowiemy sobie na pytanie na co zwrócić uwagę wybierając hosting, wyjaśnijmy co to jest serwer i hosting.

Serwer to nic innego jak komputer z odpowiednim oprogramowaniem oraz infrastrukturą umożliwiającą jego ciągłą i niezawodną pracę. Serwer umożliwia udostępnienie swoich zasobów (powierzchni dyskowej, obciążenia procesora, pamięci itp.) oraz przetwarzania wielu procesów jednocześnie. Krótko mówiąc, każdy komputer mógłby być serwerem – potrzebny jest do tego stały dostęp do internetu i możliwość ciągłej pracy. W rzeczywistości serwery posiadają parametry znacznie większe niż komputery stacjonarne. Posiadają odpowiednie systemy chłodzenia, procesory do obsługi wielu procesów jednocześnie, są podpięte do łączy światłowodowych o dużej przepustowości. Są również wyposażone w dodatkowe systemy zasilania, które zabezpieczają przed awariami zasilania.

Hosting to usługa polegająca na wynajęciu powierzchni dyskowej serwera. Powierzchnia ta jest wykorzystana na umieszczenie plików strony, bazy danych i poczty e-mail.

Rodzaje i dostępne opcje hostingu

Hosting www

Najbardziej popularny i najczęściej stosowany to hosting współdzielony. Na tym serwerze, jego zasoby (m.in. obciążenie procesora, pamięć RAM ) współdzielimy z innymi użytkownikami.

Ten rodzaj hostingu jest wystarczającym dla prostych, nie wymagających stron, które nie mają wielkiej ilości odwiedzin.

 

VPS

To rodzaj serwera gdzie użytkownik ma zagwarantowane określone zasoby (pamięć RAM, moc obliczeniowa procesora, powierzchnia), które są zapewnione tylko dla niego.

 

Serwer dedykowany

To serwer tylko dla ciebie. Cała maszyna z jej zasobami jest przeznaczona dla jednego użytkownika.

Jest to rozwiązanie przeznaczone dla dużych serwisów lub firm, które mają duża ilość odwiedzin,, potrzebę dużych zasobów powierzchni i obciążenia procesora.

 

Czym charakteryzuje się dobry hosting

Support - obsługa klienta - pomoc techniczna

W dłuższym etapie współpracy ten aspekt hostingu jest pierwszoplanowy. Zapewnienie ciągłej niezawodnej obsługi, szybka odpowiedź na zapytania, rozwiązywanie problemów z obsługą strony internetowej, kont poczty, oprogramowania jest bardzo cenna. W Verakom staramy się odpowiadać na wszystkie zaistniałe problemy w ciągu 15 min od zgłoszenia.

Parametry

Przy wyborze hostingu warto zwrócić uwagę na takie parametry jak pojemność serwera, ilość kont pocztowych, szybkość serwera (dyski SSD), transfer danych.

Warto zastanowić się wcześniej jakich zasobów potrzebuję. Czy na stronie będzie dużo zdjęć, plików do pobrania, filmów. A może jest tylko wizytówką firmy bez dużej ilości plików. Ile skrzynek pocztowych będę potrzebował?. Czy chcę korzystać z programu do obsługi poczty na serwerze, czy też będę ją odbierał na swoim komputerze w programie pocztowym typu Outlook, Thunderbird, Windows Live itp.

Backup danych - kopie zapasowe

W przypadku pomyłkowej utraty danych, wykasowania plików strony lub innych nieprzewidzianych sytuacji ta usługa jest niezbędna. Warto zwrócić uwagą jaki backup proponuje firma hostingowa. W Verakom bardzo dużą wagę przywiązujemy do kopii bezpieczeństwa.

Naszym klientom proponujemy w ramach hostingu usługę Backup4x4. Jest to możliwość pobrania kopii swoich danych sprzed 4 kolejnych dni oraz z 4 wyznaczonych dni w 4 ostatnich tygodniach.
Z poziomu Panelu Klienta WebAs nasi klienci mają dostęp do danych backupowanych sprzed 1, 2, 3, 4, 7, 14, 21 i 28 dni.

Wybierając hosting warto zwrócić jeszcze uwagę na ochronę antyddos i bezawaryjność.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą hostingu.